ATRAKTIVITA INVESTIČNÉHO PODNIKANIA S BYTMI KLESÁ

Atraktivita investičného podnikania s bytmi klesá

Na začiatku tohto roku bola priemerná hypotekárna sadzba pod percento, po skončení leta sa zvýšila o viac ako 100,00 %, na priemerných 2,15 %, pričom sa počíta, že do konca roka sa hypotekárne úroky budú ešte zvyšovať. Keďže u nás komerčné banky neponúkajú variabilnú úrokovú sadzbu na hypotéky, si čoraz viac klientov úroky na hypotéky fixuje na dlhšie obdobie, z minulosti najčastejších do 5 rokov, na dnešných až 10 rokov. „Realiťáci“ sa v názore na optimálnu dĺžku fixácie rozchádzajú. Napríklad navrhujú päť rokov preto, že pri nej je úrok len o niečo vyšší ako pri fixácii 3 roky a podľa ich skúseností sa v priebehu týchto rokov situácia na hypotekárnom trhu z rôznych dôvodov mení. Kto navrhuje viac rokov, vychádza z toho, že v prípade poklesu úrokov, je totiž vždy možnosť s bankou jednať na iných úrokových podmienkach. Pri refinancovaní úveru si treba spočítať všetky náklady spojené s poplatkami jedného percenta zo zostatku istiny, poplatky za poskytnutie novej hypotéky, za vklad nových záložných zmlúv v katastri nehnuteľností, pritom v niektorých prípadoch sa môže stať, že banka bude požadovať aj nový znalecký posudok.

Sprísnené podmienky poskytovania strieborných hypoték, zdroj: www.123rf.com

Vlastná nehnuteľnosť je najväčšie aktívum

Po spomínanom zvýšení hypotekárnych úrokov dopyt po nehnuteľnostiach klesol, pritom u starších bytov už aj ich ceny. Pre poriadok si pripomeňme, že od roku 2010 sa ceny nehnuteľností zvýšili o takmer 92 percent, čo len potvrdzuje záujem o investovanie do vlastného bývania. Nehnuteľnosti sa totiž pokladajú za aktíva, v ktorých máme investovaných väčšinu majetku. Ak si domácnosť potrebuje vyriešiť dnes vlastné bývanie a pritom spĺňa všetky podmienky na čerpanie hypotéky, tak s využitím fixácie na dlhšie obdobie, by už nemala váhať. Naša poradenská spoločnosť je pripravená Vám v spomínanej oblasti navrhnúť optimálne riešenie, o čom sa môžete presvedčiť osobným rokovaním. V tejto súvislosti však treba povedať, že investovanie do bytu za účelom jeho prenájmu, sa dnes čoraz menej oplatí. Toto platí predovšetkým v prípade, že si byt pre účely investičného podnikania kupujete na hypotéku. Dôvod Vám vysvetlíme na osobnom rokovaní, vždy ale treba analyzovať úrokovú sadzbu na hypotéku a výnos z bývania. Pre investora do investičného bývania je totiž dôležité, aby sa z nájmu zaplatila splátka hypotéky a jeho „zárobok“ by predstavovala len narastajúca cena nehnuteľnosti. Pokles záujmu o investičné bývanie totiž spôsobil, že sa už neuskutoční približne 30% predajov, čo bude mať určite vplyv na budúci vývoj cien na trhu nehnuteľností. Keď k tomu pripočítame pripravované štátne nájomné bývanie, môžeme očakávať ďalšie zmeny.

S nárastom úrokov treba naďalej počítať

Z dôvodu pokračujúcej inflácie sa v mesiaci december zvýšili úrokové sadzby v americkej ako aj európskej centrálnej banke, čo má vplyv aj na výšku úrokov na hypotéky. Aký to bude mať vplyv na ceny nehnuteľností, nebudeme špekulovať, keďže na ich ceny môžu mať vplyv zvyšujúce sa ceny stavebných materiálov. Čo nás na finančnom trhu dnes zaskočilo, že zvyšovanie úrokovej sadzby má vplyv na doteraz menej sledovaný údaj, ktorým sú výnosy štátnych dlhopisov. Tieto sa zvyšujú viac vtedy, keď sa zvyšuje deficit verejných financií k HDP a ten sa teraz zvyšuje viac už nielen z dôvodu menových, ale aj terajších fiškálnych stimulov vlády, pod ktorými sa rozumie zastropovanie cien energií, v našom prípade na 15,00% cien plynu a tepla, pričom ceny elektrickej energie sa nebudú zvyšovať.

Ing. Róbert Hölcz, CSc.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi spoločnsoti DIVITIAS FINANCE s. r. o.  Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Spoločnosť DIVITIAS FINANCE s. r. o. nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Napíšte nám

 

Poradenstvo a finančné služby

Spolupracujeme s najväčšími bankami a poisťovňami

Našou prioritou je odbornosť, diskrétnosť a ľudský prístup.

Klienti neustále oceňujú naše služby v oblasti administratívy, ekonomického poradenstva a sprostredkovateľskej činnosti, ktorá sa týka služieb, obchodu a financií.

Sledujte nás

FreeScout