BITCOINOVÝ ROZMACH NA SPADNUTIE

Bitcoinový rozmach na spadnutie

Pre poriadok veci si pripomeňme, že pokiaľ klasické fiat peniaze sa tlačia, alebo razia, virtuálna digitálna mena bitcoin sa ťaží v hardwarovej počítačovej sieti zložitými výpočtami pri veľkej spotrebe elektrickej energie. Odmenou „ťaženia“ sú bitcoiny prevedené na konkrétnu adresu v podobe číselného kódu. Pokiaľ klasické peniaze, ako doláre či eurá, majú niekoľko funkcií ako zúčtovacia jednotka, uchovávateľ hodnôt, prostriedok výmeny, ktorých kolobeh je riadený centrálnou bankou, zatiaľ bitcoin nemá žiadnu funkciu ani žiadnu centrálnu banku a jeho hodnota závisí od ponuky a tiež od dopytu. Hoci hodnota bitcoinu nie je krytá reálnou ekonomikou, čítame čoraz viac o masových investíciách tých najbohatších, ale aj špekulatívnych hedžových fondoch a preto si kladieme oprávnenú otázku prečo, keďže ich volatilita oboma smermi je tak obrovská. Podľa všetkého si uvedomili, že držať peniaze na bankových účtoch nie je z hľadiska narastajúcej inflácie najlepšie riešenie, keďže postupne zošeria čoraz viac ich majetku.

Bitcoinový rozmach na spadnutie, zdroj: www.123rf.com

Základné bitcoinové pravidlá

Hodnota bitcoinu sa dramaticky zvyšuje na terajších viac ako 60 tisíc eur a preto väčšina z nás má otázku prečo? Je to obava, že expanzívna menová politika centrálnych bánk môže raz znehodnotiť terajšie meny a preto sa aj veľkí investori rozhodli časť svojich peňazí investovať do virtuálnych mien, kde je lepšia ich dostupnosť, rozširuje sa sieť obchodov, ktoré ich akceptujú pri nakupovaní tovarov a služieb, keďže v období koronakrízy sa vraj bitcoin správa ako digitálne zlato a takto by sme mohli pokračovať. S čím treba súhlasiť je, že fungovanie bitcionov je viac založené na dôvere a na tom, že majú aj určitú hodnotu za ktorú je ich možné vymeniť. Z dôvodu, že výmenný kurz sa často mení, nemôžeme žiadnu virtuálnu menu pokladať za plnohodnotné platidlo. Veľkým problémom väčšieho využívania je chýbajúca legislatíva, vysoké daňové a odvodové zaťaženie fyzických osôb, ale aj otázky dedenia ako aj darovania virtuálnych mien. V niektorých krajinách únie sa virtuálne meny nepovažujú za zdaniteľný príjem, majú vyriešené postupy v prípade strát a krádeží na burzách apod. Treba si však povedať  pravdu, že väčšina z nás za obchodovaním s virtuálnymi menami vidí aj špekulácie, čo znižuje ich dôveryhodnosť. Začínajúci investori by mali najprv zvládnuť abecedu fungovania bitcionu, kde a ako nakupovať, ako fungujú bitcoinové automaty, čo je to hardwarová peňaženka a ako je zabezpečená bitcoinová ochrana a pod. A napokon to najdôležitejšie a síce, že v bitcoine neexistuje tlačidlo stornovať transakciu. Keď raz transakciu pošlete na inú adresu ako ste chceli, tak už sa nedá vrátiť späť. Nefunguje totiž v tejto oblasti žiadne reklamačné centrum.

Záujem Slovákov narastá

Terajšia cena bitcoinu prekonala hranicu 60 tisíc eur, čo z pochopiteľných dôvodov vyvoláva špekulácie o jeho stabilite. Z hľadiska dôveryhodnosti však bude veľmi dôležité, aby sa bitcoiny nielen nakupovali, ale aby sa čoraz viac využívali pri nakupovaní tovarov a služieb vo väčšom počte obchodov. Potom sa bude môcť hovoriť, že aj bitcoin je odrazom reálnej ekonomiky a menej sa o ňom bude hovoriť ako o špekulatívnej mene. V tejto súvislosti treba však povedať, že aj na Slovensku je čoraz väčší záujem o investovanie do bitcoinu, dôkazom čoho je nárast počtu investorov oproti predchádzajúcim rokom o 300 percent. V mesiaci február v tomto roku sa u nás predali  kryptomeny v hodnote za 11,5 milióna eur a tak budem právom zvedavý, čo sa bude na bitcoinovom trhu diať po skončení koronakrízy. Základným predpokladom jeho rozšíreného fungovania bude využívanie v platobnom styku a tiež ako prostriedok odkladania úspor. Národná banka Slovenska nevykonáva dohľad nad trhom s kryptomenami, ale vývoj vraj podrobne sleduje.

Ing. Róbert Hölcz, CSc.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi spoločnsoti V-Consulting.sk, s.r.o.  Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Spoločnosť V-Consulting.sk, s.r.o. nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku.

Napíšte nám

 

Poradenstvo a finančné služby

Spolupracujeme s najväčšími bankami a poisťovňami

Našou prioritou je odbornosť, diskrétnosť a ľudský prístup.

Klienti neustále oceňujú naše služby v oblasti administratívy, ekonomického poradenstva a sprostredkovateľskej činnosti, ktorá sa týka služieb, obchodu a financií.

FreeScout