INFLÁCIA ZNEHODNOCUJE PENIAZE

Inflácia znehodnocuje peniaze, ale dlžníkom pomáha

Jeden z najviac skloňovaných makroekonomických ukazovateľov je dnes inflácia, pod ktorou väčšina z nás rozumie zdražovanie tovarov a služieb, ako aj znehodnotenie kúpnej sily peňazí na účtoch v bankách a peňaženke domácností. Pôvodne si všetci mysleli, že obrovské masy lacných peňazí z útrob centrálnych bánk, ako aj stimulačné fiškálne vládne peniaze počas pandémie naštartujú rast inflácie, čo sa nestalo. Príčinou prečo sú teraz vyššie ceny trebárs v stavebníctve, alebo potravinárskych výrobkov na pultoch v obchodoch však nie sú spomínané masy lacných peňazí, ale skôr pošramotené dodávateľsko-odberateľské vzťahy, ktorými sa komplikuje zásobovanie, uvoľnené spotrebné zvyklosti domácností po niekoľkých lockdownoch, ako aj snaha väčšiny z nás minúť vynútené úspory, ktoré v podstate chápeme ako ich odložená spotreba. O tom, že inflácia nám ujedá úspory si všimneme až vtedy, keď za tie isté peniaze si po nejakom čase kúpime menej, keďže úroky na účtoch nám nepriniesli takmer nič. Terajší vývoj na finančnom trhu nemá žiadnu logiku, o čom svedčí aj to, že u nás je teraz inflácia tesne nad hranicou 2 percent, zatiaľ čo hypotéky sa ponúkajú domácnostiam pod jedno percentný úrok. Počas predchádzajúcej finančnej krízy to bolo opačne, keďže úroky na hypotéky boli na úrovni 6 percent a inflácia pod 2 percentá. Dôvodom spomínaného nesúladu je, že terajšia inflácia odráža úroveň našej ekonomiky, zatiaľ čo úroky odrážajú súčasnú menovú politiku Európskej centrálnej banky.

Inflácia znehodnocuje peniaze, zdroj: www.123rf.com

Investovanie je práca na celý život

Podľa vyjadrenia ECB sa nebude menová politika sprísňovať, pod čím treba rozumieť že terajšie devastačne nízke úroky ostávajú v platnosti. A tak z uvoľnenej menovej politiky budú mať „radosť“ všetci zadĺžení, čo sú vláda, firmy ale aj domácnosti, keďže inflácia všetkým znižuje ich dlh v relatívnych prepočtoch. Zatiaľ nešpekulujeme ako a či sa do inflácie premietnu narastajúce ceny nehnuteľností, ako aj vyššie náklady spojené s financovaním opatrení na znižovanie skleníkových plynov, čo ale podľa ekonómov nebude lacná záležitosť. Za tejto situácie sa domácnosti čoraz viac začínajú „ohliadať“ aj po možnosti investovať dočasne voľné peniaze do rôznych peňažných produktov na finančnom trhu, z ktorých výnos bude vyšší, ako miera inflácie. Či sa investovanie s peniazmi bude chápať ako celoživotný štýl života, ktorý nikdy nekončí s cieľom nadobudnúť aj vyšší majetok, už nechávame na posúdenie investora. Pri investovaní treba byť opatrní, čo znamená spolupracovať s kvalifikovaným odborníkom, poznať poplatkové sadzby pri vstupe, výstupe a čo je veľmi dôležité mať on-line kontrolu nad sledovaním budúceho vývoja investovaných peňazí. Bude tiež dôležité sa rozhodnúť, či budeme investovať jednorazový vyšší vklad, alebo investovať pravidelne v menších sumách, čo ale nebude zaťažovať rodinný rozpočet. Po niekoľkých rokoch nám to môže priniesť výnos, s ktorým sme na začiatku investovania skôr nepočítali.

Napíšte nám

 

Poradenstvo a finančné služby

Spolupracujeme s najväčšími bankami a poisťovňami

Našou prioritou je odbornosť, diskrétnosť a ľudský prístup.

Klienti neustále oceňujú naše služby v oblasti administratívy, ekonomického poradenstva a sprostredkovateľskej činnosti, ktorá sa týka služieb, obchodu a financií.

FreeScout