KUPOVANIE ALEBO INVESTOVANIE DO NEHNUTEĽNOSTI

Kupovanie alebo investovanie do nehnuteľnosti

Väčšina z nás chce vlastniť nehnuteľnosť s akýmkoľvek kúskom pôdy, či už pre potreby vlastného bývania, alebo za účelom podnikania. Väčšina nemá peniaze na zaplatenie každoročne sa zvyšujúcej celej sumy ich vysnívaného bytu a preto okrem hypotéky, ktorá sa dnes obyčajne poskytuje maximálne do výšky 80 percent, hľadá iné samozrejme čo najvýhodnejšie možnosti ho dofinancovať. Možností je niekoľko, ak sa teda nepočíta, že „zafinancovať“ pomôžu bez úroku najbližší rodinní príslušníci a preto ak budúci vlastník nového bytu nemá dostatočné skúsenosti zo získavaním „lacných peňazí“ sa vždy odporúča obrátiť sa trebárs na našu sprostredkovateľskú spoločnosť. Poznáme kampaňové nízke úroky jednotlivých bánk, ktoré sa neponúkajú vždy a každému klientovi s celým radom obmedzujúcich podmienok, ktoré vieme vysvetliť a spočítať. Okrem spotrebného úveru, ktorý za normálnych podmienok je vždy „drahší“, keďže sa väčšinou poskytuje na financovanie trebárs kúpy auta alebo aj dovolenky, vieme v spojitosti s čerpaním úveru od banky vybaviť výhodnejšie podmienky jeho čerpania. Niektoré banky ponúkajú k poskytnutej hypotéke aj takzv. „nezabezpečený úver“ ktorého splácanie podlieha osobitnému režimu, v každom prípade výhodnejšiemu ako je úročenie spotrebného úveru. Samozrejme, že je možnosť časť úveru kryť aj založenou nehnuteľnosťou rodičov, či iného príbuzenstva dokonca za vyššiu sumu ako je cena nehnuteľnosti a rozdiel ceny sa môže použiť na kúpu ďalších bytových doplnkov. Každá z týchto variánt dofinancovania si vyžaduje konzultáciu najvýhodnejšieho riešenia, lebo financujúca banka pri ktoromkoľvek z popísaných variantov „ostresuje“ podmienky splácania. Byť pri terajších nízkych úrokoch a vysokej inflácie bankovým dlžníkom, sa už nepokladá za hriech, práve naopak. Nehnuteľnosť sa kupuje za záporný úrok a tak úverový dlžník vracia banke menej peňazí ako si požičal.

Kupovanie alebo investovanie do nehnuteľností, zdroj: www.123rf.com

Drobné financovanie s vyšším výnosom

Ak má domácnosť doriešené vlastné bývanie, ani nemá záujem o podnikanie s nehnuteľnosťou a pritom má dočasne voľné peniaze, ktoré nechce uložiť na termínovaný či sporiaci účet, môže ich investovať trebárs do realitného podielového fondu. Jeho veľkou slabinou je nepoznanie nehnuteľnosti do ktorej sa jeho peniaze v pravidelných mesačných splátkach investujú a aký bude výnos. Samozrejme, že treba vedieť o výške vstupných poplatkoch za jeho správu, ako aj o podmienkach zdaňovania výnosov. Niektoré realitné spoločnosti ponúkajú domácnostiam korporatívne dlhopisy, ktoré majú v porovnaní s podielovými fondmi výhodu v tom, že sa pozná konkrétny projekt investovania peňazí, ich výnosy ako aj termíny vyplácania počas dohodnutého obdobia. Na trhu nehnuteľností sú aj firmy, ktoré požičiavajú peniaze na výstavbu rozsiahlych stavebných projektov, pritom sa na ich financovaní môžu podieľať aj domácnosti mesačnými kvázi tiež pôžičkami, z ktorých výnosy sú výrazne vyššie a celý projekt výstavby a financovania je tak z ich strany pod väčšou kontrolou.

Napíšte nám

 

Poradenstvo a finančné služby

Spolupracujeme s najväčšími bankami a poisťovňami

Našou prioritou je odbornosť, diskrétnosť a ľudský prístup.

Klienti neustále oceňujú naše služby v oblasti administratívy, ekonomického poradenstva a sprostredkovateľskej činnosti, ktorá sa týka služieb, obchodu a financií.

Sledujte nás

FreeScout