REALITNÝ FOND V INFLAČNOM PROSTREDÍ CHRÁNI ÚSPORY

Realitný fond v inflačnom prostredí chráni úspory 

Prvý investičný fond na svete bol založený už v roku 1774 a keďže jeho zakladateľ Abraham van Ketwich, sa narodil 19. apríla, sa tento deň aj pokladá za deň Svetových investičných fondov. Najznámejší z investičných fondov sú podielové fondy, do ktorých majú Slováci investovaných viac ako 10 miliárd eur. Poznáme podielové fondy akciové, dlhopisové, zmiešané, či ETF fondy, ako aj realitné fondy, o ktorých si dnes povieme viac. Dnešné podielové fondy sú v porovnaní s mierou inflácie „stratové“ ale v porovnaní s úrokmi v bankách ziskové. Aké sú teda osobitosti investovania do týchto fondov? Pri investovaní do nerealitných podielových fondov si všímame podkladové aktívum, sektor investovania, stratégiu fondu, ako aj investičný horizont, samozrejme výšku vstupných a výstupných poplatkov a poplatkov za spravovanie fondu, tak pri investovaní do realitných fondov si overujeme či a ako je budúca nehnuteľnosť chránená voči narastajúcej inflácii. Podľa  typu investora poznáme retailového  investora, ktorý investuje do fondu len pravidelne menší objem peňazí a kvalifikovaného investora, ktorý do fondu investuje niekoľko desiatok až stovák tisíc eur. Pokiaľ vlani niektoré fondy zaznamenali stratu, realitné pokračovali v raste, čo je pre investora vždy dobrá správa. 

Realitný fond v inflačnom prostredí chráni úspory, zdroj: www.pexels.com, autor: Autor fotky: Philipp Birmes

Inflačná doložka v nájomných zmluvách

V portfóliu realitných fondov sú komerčné nehnuteľnosti, ktoré sú pri ich prenájmoch chránené voči inflácii „inflačnou doložkou“. V nájomných zmluvách je uvedené ako a o koľko sa bude nájomné za sledované obdobie z dôvodu vykázanej inflácie zvyšovať, s čím sa počíta aj pri predaji bytov v budúcnosti, ak sa bude platiť ich kúpa v priebežných splátkach. Pri investovaní do realitných fondov má investor aj ďalšiu výhodu v tom, že on participuje nielen na vyplácaní dividend, ale aj na zhodnocovaní podielu v investovanom realitnom projekte. Samozrejme, že v prvom rade je veľmi dôležité mať zabezpečený prenájom aspoň na nejakú časť nehnuteľnosti  už počas výstavby, mať dobrú lokalitu v hlavnom meste, či v krajských mestách kde sú aj pracovné príležitosti. Investovanie do realitných fondov je najjednoduchší spôsob investovania do realít, ktoré zabezpečujú menší, ale stabilný výnos a preto sa doporučuje, aby záujemca, ktorý chce peniaze investovať mal vo svojom portfóliu aj časť peňazí investované do realitných   fondov. Pre investora je tiež dôležité aby realitné fondy mali svoje podiely v rôznych stavebných projektoch ako sú obchodné centrá, či administratívne budovy, samozrejme v bytových komplexoch, logistických halách a tak sa vyhli prípadnému poklesu záujmu o niektoré typy nehnuteľností, čím sa zvyšuje ochrana investovaných peňazí. Dôvod prečo slováci čoraz viac investujú do realitných fondov je ten, že nehnuteľnosť je hmatateľná, dá sa okolo nej neustále chodiť, dá sa v nej pracovať, či nakupovať.  

DIVITIAS FINANCE s. r. o.

Napíšte nám

 

Poradenstvo a finančné služby

Spolupracujeme s najväčšími bankami a poisťovňami

Našou prioritou je odbornosť, diskrétnosť a ľudský prístup.

Klienti neustále oceňujú naše služby v oblasti administratívy, ekonomického poradenstva a sprostredkovateľskej činnosti, ktorá sa týka služieb, obchodu a financií.

FreeScout